производи Листа


Кина Магнет ПроизводителКина Магнет Производител
中文
English
Deutsch
français
日本語
español
italiano
한국의
Türkçe
Nederland
русский
português
ελληνικά
العربية
Indonesia
polski
čeština
ภาษาไทย
magyar
Pilipino
Finnish
Dansk
Ukrainian
Norsk
Afrikaans
svensk
български
shqiptar
Gaeilge
српски
Azeri
eesti
Беларускі
Icelandic
فارسی
héber
Georgian
ગુજરાતી
Haitian
Galego
català
hrvatski
Latinum
Latvijas
Esperanto
Lietuvos
român
Malti
Melayu
македонски
Slovenský
slovenščina
Kiswahili
Cymraeg
Euskal
հայերեն
ייִדיש
हिंदी
বাংলা
Việt

Насловна | За нас |  процесот на производство  |  апликации  | чување | Вести  |  сертификати  |  ЧПП  


 
 
Samarium Кобалт Магнети
(SmCo магнети)
 

Samarium Кобалт Магнети (SmCo5 & Sm2Co17 Магнети)

Samarium Кобалт магнети припаѓаат на ретки земјата магнети. Тоа вклучува SmCo5 и Sm2Co17, направени од Samarium, кобалт и некои други трага метални елементи. Со својата одлична енергија и ниска температура коефициент, Samarium Кобалт магнети може да работи под висока температура 350 ° C. Кога работи во над 180 ℃, максималната енергија (BHmax), coercivity, температура и хемиска стабилност се подобри од синтерувани неодимиум магнети.

SmCo магнети имаат одлични антикорозивни и анти-рѓосување, се непотребни да биде обложена по производството. Тие се широко користени во воздушната, микробранова, телекомуникации, медицински, инструменти, метри, сензори, електрични итн

Samarium magnets
Samarium magnets
Samarium magnets
Прилагодено Samarium Кобалт
Магнети
SmCo5, Sm2Co17 Магнети
SmCo магнети во различни
Форми и големини
     

Предност:
1. Одличен Коерцивност.
2. Одлична температура стабилност
3. Одлични антикорозивни и анти-рѓосување
Недостаток:
1. Samarium Кобалт магнет е кршливи
2. Скапи, цена флуктуации

 

Новата студија на Samarium Кобалт Магнет

Во 2012 година, една јапонска компанија има развиено мотор со висока концентрација на железо SmCo магнет која е потполно бесплатна на ретки земјата елемент на dysprosium, но магнетна сила е посилна од отпорни на топлина неодимиумски магнет.

На висока концентрација на железо Samarium Кобалт магнет користи посебен термичка обработка технологија, тоа го направи магнетна сила посилна од синтерувани неодимиумски магнет на температура над 100 º C.

Со цел да се зголеми магнетна сила, истражувачите се зголеми тежината сооднос на железо од 15% до 20-25%, и прилагодување на синтерување температурата, времето и притисокот да се постигне најдобар состојба, а со тоа намалување пречка фактори како што се оксид, кои ја попречуваат зголемување на магнетна сила.
 

Процесот на производство на SmCo Магнети

Суровини (SmCo5 или Sm2Co17 Материјали) → Мелење → топење → притискање → синтерување → Магнетни инспекција → Grinding → сечење → Готови.

Ние ги користиме влажни фино брусење (вода за ладење) и дијамант мелење тркало за да се произведе Samarium Кобалт магнети, оваа постапка е потребно. Мелење отпад не мора да биде целосно сува, бидејќи Samarium Кобалт магнет материјал е запалив, мала искра или производство со статички електрицитет е лесно да се предизвика пожар.
Magnet supplier

Е-пошта:bigmagnet@china-ncc.com
sz.magnet@mailcenter.com.cn
факс: (86)755 26915592
како: (86)755 26923096、(86)755 86621665
Адреса: Кина Ретка земја магнети со ограничена
Соба број 705-707, Кула еден век Холидеј Плаза,
No.9030 Shennan Rd., Октомври, NanShan округ, Шенжен, Кина. Поштенски Број: 518.053

  print back to top back to last page back to home page chose the window